دانلود فیلم ایرانی

فیلم ایرانی به دسته ای از فیلم ها گفته می شود که توسط کارگردانان ایرانی(چه در داخل و چه در خارج از کشور) و معمولا به زبان فارسی ساخته می شود و به جغرافیای کشور ایران محدود نمی شود.

اولین دستگاه سینماتوگراف توسط مظفرالدین شاه را می توان شروعی بر سینمای ایران و فیلم ایرانی دانست. اولین فیلم بلند ایرانی آبی و رابی ساخته اوانس اوگانیانس می باشد و اولین فیلم مصوت(صدا دار) سینمای ایران دختر لر ساخته اردشیر ایرانی می باشد.

رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به رفتن سینما برای دیدن فیلم مورد نظر نیست و کاربران میتوانند با دانلود فیلم ایرانی به صورت قانونی آن را در منزل خود تماشا کنند.

روند شکل گیری سینما در ایران

اولین سالن سینمای ایران سینما سولی نام داشت که در سال 1279 تاسیس شد اما این سینما را نمی توان سینمای عمومی برای ایرانیان دانست. اولین سینمای عمومی ایران توسط ابراهیم خان عکاسباشی در سال 1283 تاسیس شد. اما باز هم به معنی واقعی کلمه این سینما هم عمومی نبود و مخصوص طبقه مرفه و اشراف جامعه بود.

اولین سالن رسمی سینمای ایران که مخصوص مردم کوچه و بازار و همه طبقات واقشار جامعه افتتاح شد گراند سینما نام داشت و در سال1305 و در تهران ساخته شد. با حضور عوام مردم در سینما نظیراوایل ظهور سینما در هر منطقه و کشوری فیلم های سینمایی بیشتر جنبه تجاری و عوام پسندانه داشته است و سینمای ایران هم از این قضیه مثتسنی نیست و دهه 20 و 30 جولانگاه این تفکر و رویه دانست.

ظهور موج نو در فیلم ایرانی

کاگردانانی مثل اسماعیل کوشان، ساموئل خاچاکیان، هوشنگ کاووسی و… از فیلمسازان مطرح این دوره می باشند. اما رفته رفته سینمای ایران در دهه 40 و 50 با گذار از سینمای تجاری و به اصطلاح فیلمفارسی، کم کم به مرحله ای رسید که آن را موج نوی سینمای ایران می نامند. فیلم هایی مثل گاو داریوش مهرجویی و قیصر مسعود کیمیایی را می توان شروع جریان فیلمسازی شناسنامه دار ایران دانست. در این دوره کارگردانانی مثل سهراب شهید ثالث، مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، علی حاتمی، یهمن فرمان آرا، بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، ناصر تقوایی و امیر نادری پا به عرصه فیلمسازی گذاشتند و با فیلم های تحسین برانگیزشان مقدمات مطرح شدن ایران در مقام یک کشور صاحب سبک در سینما را فراهم کردند. در همین دوره فیلم های مثل طبیعت بی جان، دونده و باغ سنگی در سطح جهانی مطرح شدند و در جشنواره های معتبر سینمایی جایزه گرفتند.

اوج گیری فیلم ایرانی در دهه 60

دهه 60 را به جرات می توان دهه اوج گیری سینمای ایران هم از لحاظ سطح فیلمسازی و هم از لحاظ تربیت مخاطب فهیم سینما دانست. در همین دوره فیلم ایرانی و کارگردانان ایرانی در سطح جهانی دیده شدند و سینمای ایران یک مکتب صاحب سبک ایرانی شناخته شد. از فیلمسازان مطرح این دوره که در دهه 50 شروع کننده موج نو بودند می توان از عباس کیازستمی، بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی نام برد.

این دوره شاهد ظهور سینماگران جوان و با استعدادی چون ابراهیم حاتمی کیا، محسن مخملباف، جعفر پناهی، مجید مجیدی و اصغر فرهادی بودیم. جشنواره فیلم فجر را می توان بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم های ایرانی داشت که در آسیا از اعتبار خوبی برخوردار است.
5 جایزه از جشنواره برلین، 2 جایزه اسکار و یک نامزدی اسکار و 5 جایزه جشنواره کن قسمتی از جوایز متعدد فیلم های ایرانی در جشنواره سطح اول جهانی می باشد. تعدادی از کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران که اعتباری جهانی دارند به شرح زیر می باشد: عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، مجید مجیدی و بهمن قبادی
از بهترین فیلم های ایرانی هم می توان به مادر ساخته علی حاتمی، مارمولک ساخته کمال تبریزی، جدایی نادر از سیمین اثر اصغر فرهادی، بچه های آسمان اثر مجید مجیدی، طعم گیلاس ساخته عباس کیارستمی و زمانی برای مستی اسب ها ساخته بهمن قبادی اشاره کرد.

از پر فروش ترین فیلم های شاد ایرانی میتوان به دانلود فیلم هزارپا اشاره کرد.

نمایش بیشتر

فیلم ایرانی